Про нас






Кафедра теорії і методики змісту освіти

Офіційний блог кафедри - http://dshosumy.blogspot.com/


Завідувач кафедри – Сєрих Лариса Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент, докторант Інституту проблем виховання АПН України.
Історія. У вересні 2005 року з метою вдосконалення навчальної та організаційної роботи КЗ СОІППО створена кафедра методики та змісту викладання у навчальних закладах, позанавчальної та виховної роботи. У зв’язку з реорганізацією структурних підрозділів інституту та змінами кадрового складу кафедра у вересні 2006 року отримала назву кафедра методики початкової та природничо-математичної освіти.
21 грудня 2015 року у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці навчального закладу у відповідності до Наказу № 85-ОД від 21.09.2015 створено кафедру дошкільної та шкільної освіти.
27 грудня 2017 року у з`вязку зі змінами в освітній галузі та у відповідності до наказу №161-ОД від 27.12.2017 КЗ СОІППО "Про зміну назви кафедри дошкільної та шкільної освіти" із врахуванням тематики наукових досліджень  і спектру навчальних дисциплін, закріплених за кафедрою, перейменовано на кафедру "Теорії і методики змісту освіти".

Завідувачі:
 Сєрих Лариса Володимирівна - кандидат педагогічних наук, доцент, докторант Інституту проблем виховання АПН України (з 2016 року по теперішній час).
 Ткаченко Олена Львівна – кандидат педагогічних наук, доцент (з 2008 по 2015 р.р.);
Чайченко Надія Натанівна– доктор педагогічних наук, професор (з 2005 по 2008 р.р.).


Науково-дослідна тема: Розвиток особистісно-професійної компетентності педагогів дошкільної, початкової, повної загальної середньої та позашкільної освіти.

Штат кафедри. 
На кафедрі працюють:

1    доктор педагогічних наук на посаді професора кафедри – Удовиченко І.В.;

5 кандидатів педагогічних наук на посаді доцента – Кода С.В., Коростіль Л.А., Сєрих Л.В., Тихенко Л.В., Успенська В.М.;

1 кандидат наук з фізичного виховання і спорту на посаді доцента – Оксьом П.М; 

1 кандидат педагогічних наук на посаді старшого викладача - Байдак Ю.В.;

5 старших викладачів – Декунова З.В., Деменков Д.В., Ковтун Є.Ф.,

Крот Г. В., Лавська А.М.

2      викладачі – Лобода В.В.; Шкурдода Л.О

1      ст. лаборант – Деряпа В.О.


 Персональний склад кафедри




  • Сєрих Лариса Володимирівна – кандидат педагогічних наук, доцент, магістр з менеджменту, учитель-методист, учитель вищої категорії, завідувач кафедри теорії і методики змісту освіти КЗ Сумський ОІППО, науковий кореспондент лабораторії естетичного виховання Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України (з 2013 р.), тренер з інтерактивних методик викладання, фасилітатор. Нагороджена Подяками Міністерства освіти і науки України (2005, 2013 рр.), Почесною грамотою Голови Сумської обласної державної адміністрації (2009 р.); учасник Всеукраїнського форуму педагогічних працівників «Позашкільна освіта в умовах децентралізації» (2016 р.); Всеукраїнської мистецької акції «Малевич + Метаморфози Малевича» (2016.). 
    Голова журі Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості» (2006-2017 рр.); голова Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Таланти профтехосвіти» (2008-2017 рр.); член журі ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року» (2016 р.); лауреат Восьмого Всеукраїнського конкурсу на кращу науково-методичну розробку в системі післядипломної педагогічної освіти «Професійна етика вчителя» (2016 р.); голова щорічних обласних конкурсів учнівської творчості (у позашкільній освіті) (2006-2017).
    Сфера наукових інтересів: теорія та методика вищої професійної освіти, теорія та методика виховання, розвиток педагогічної майстерності, особистісно-професійна компетентність педагогів дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної та вищої освіти, естетична культура викладача, мистецька освіта, взаємодія загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів у вихованні особистості.
                   Дисципліни, що викладає: теорія та методика викладання мистецьких дисциплін (образотворчого мистецтва й художньої культури), теорія та методика позашкільної освіти, теорія та методика гурткової роботи, теорія та методика бібліотечної справи. Спецкурси: «Демократизація сучасного навчального закладу на засадах інтерактивної взаємодії учасників навчально-виховного процесу», «Мистецька спадщина Сумщини», «Взаємодія загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів в естетичному вихованні підлітків», «Підвищення якості художньо-естетичної освіти в Україні».





    Коростіль Лідія Анатоліївна – кандидат педагогічних наук, доцент, старший вчитель, учитель хімії вищої категорії, регіональний тренер з методики викладання предмета «Основи здоров’я» в ЗНЗ на засадах розвитку життєвих навичок.
    У 1988 р. закінчила Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка за спеціальністю «Учитель біології і хімії». З 1988 по 2006 рік працювала у Сумській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №20. Стала переможцем І туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 98». У 2011 році закінчила аспірантуру Київського Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова й у 2012 р. захистила кандидатську дисертацію за темою: «Формування в учнів основної школи вмінь до самоосвіти».
    У Сумському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти працює з 2000 р. на посадах методиста хімії, з 2005 р. – старшого викладача кафедри початкової та природничо-математичної освіти, з 2014 р. – доцента кафедри початкової та природничо-математичної освіти,  з 2016 р – доцента кафедри дошкільної та шкільної освіти, з 2018 р. - доцента кафедри теорії і методики  змісту освіти.
    Автор більше 50 наукових та навчально-методичних друкованих праць, зпоміж яких навчальні та навчально-методичні посібники, програми, статті. Має публікації в наукових виданнях України, Росії.
    Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2003), грамотою Міністерства освіти і науки України (2005), Грамотою управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації (2006), Грамотою Голови Сумської обласної державної адміністрації (2013).
    Сфера наукових інтересів: самоосвітня діяльність вчителя і учнів, формування в учителів і учнів умінь самоосвіти.
    Дисципліни, що викладає: теорія та методика навчання хімії, методика викладання предмета «Основи здоров’я» в початковій та основній школах на засадах розвитку життєвих навичок, спецкурси: «Розв’язок розрахункових задач з хімії», «Самоосвіта як соціально-педагогічне явище».



  • Оксьом Павло Михайлович – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри. 
    Сфера наукових інтересів: теорія та методика фізичного виховання, оптимізація навчального процесу з фізичного виховання.
    Дисципліни, що викладає: теорія та методика викладання предмету «Захист Вітчизни».






    ·         Тихенко Лариса Володимирівна  – кандидат педагогічних наук, доцент, докторант Інституту проблем виховання АПН України
    ·         Сфера наукових інтересів: естетичне виховання, позашкільна освіта, художня культура, гурткова робота, бібліотечна справа.
    ·         Дисципліни, що викладає: теорія та методика гурткової роботи, теорія та методика позашкільної освіти, теорія та методика бібліотечної справи.
    ·          
     


    Удовиченко Ірина Віталіївна – кандидат педагогічних наук, доцент, проректор з науково-педагогічної та методичної роботи. 
    Сфера наукових інтересів: теорія та методика виховання, регіональна географія, андрагогіка.
    Дисципліни, що викладає: теорія та методика викладання географії, економіки, природознавства, предмету «рідний край».


  • Успенська Валентина Миколаївна – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри; керівник лабораторії з проблем здоров'я- збережувальної діяльності в закладах освіти. 
    Сфера наукових інтересів:  розвиток творчого потенціалу вчителів біології, основ здоров'я, природознавства, екології; підготовка вчителя основ здоров'я у системі післядипломної освіти; здоров'язбережувальні технології в освіті.
    Дисципліни, що викладає: теорія та методика викладання біології, основ здоров'я, природознавства, екології.
     



    Байдак Юлія Володимирівна - кандидат педагогічних наук, старший викладач , випускниця Харківської державної академії культури (2006 р.), магістр за спеціальністю "Управління навчальним закладом" (2007 р.), закінчила аспірантуру Сумського державного педагогічного університету ім. А,С, Макаренка (2014 р.), захистила кандидатську дисертацію на тему: "Розвиток післядипломної музично-педагогічної освіти в Україні (60-ті-90-ті роки ХХ століття" (2015 р.).
    Сфера наукових інтересів: історія педагогіки, розвиток неперервної педагогічної освіти вчителів мистецьких дисциплін, сучасні підходи до музичної діяльності у дошкільному закладі, використання інноваційних методів навчання на уроках музичного, хореографічного, театрального  та вокального мистецтва. 
    Дисципліни, що викладає: теорія і методика викладання музичного мистецтва та інтегрованого курсу "Мистецтво", методика навчання музиці дітей дошкільного віку, методика викладання музично-теоретичних, хореографічних, вокальних, театральних дисциплін та гри на музичних інструментах, загальнокультурна компетентність педагога. 




    Декунова Зоя Володимирівна – старший викладач кафедри. 
    Сфера наукових інтересів: особливості впровадження Державного стандарту в початкову освіту.
    Дисципліни, що викладає: теорія та методика початкового навчання.


Деменков Денис Вікторович – старший викладач кафедри, аспірант Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка.
Сфера наукових інтересів: організаційно-методичне забезпечення гурткової роботи з футболу зі школярами 5-9 класів, сучасні підходи до організації та проведення уроків фізичної культури.
Дисципліни, що викладає: теорія та методика викладання фізичної культури.




Ковтун Єлизавета Федорівна – старший викладач, викладач вищої категорії,  фасилітатор.
У 1974 р. закінчила Лебединське педагогічне училище ім. А.С. Макаренка за спеціальністю «Дошкільне виховання» з присвоєнням кваліфікації «Вихователь дошкільного навчального закладу». У 1991 році закінчила з відзнакою Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка за спеціальністю «Педагогіка та психологія дошкільна» з присвоєнням кваліфікації «Викладач дошкільної педагогіки та психології, методист з дошкільного виховання».
 Працювала у дошкільному навчальному закладі №23 м. Суми на посадах вихователя дошкільного навчального закладу, вихователя-методиста дошкільного навчального закладу, методиста міського методичного кабінету, заступника завідуючого управління освіти Сумської міської ради.
У Сумському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти працює з 1995 р. на посадах методиста з дошкільного виховання,  з 2005 р. – старшого викладача кафедри психології, з 2010 р. – старшого викладача кафедри теорії та методики виховання,  з 2016 р. – старшого викладача кафедри дошкільної та шкільної освіти, з 2018 р.- старшого викладача кафедри теорії і методики змісту освіти.
Регіональний координатор дослідно-експериментальної роботи з проблем дошкільної освіти, організатор обласних семінарів, виставок, конкурсів, активний учасник Всеукраїнських заходів.   
Автор біля 70   навчально-методичних посібників, наукових статей адресованих педагогам дошкільної освіти. Має публікації у фахових виданнях України.
Сертифікований тренер з проблеми «Впровадження медіаосвіти в освітній процес закладів дошкільної освіти» (2019); сертифікований тренер з підвищення кваліфікації щодо впровадження професійного стартапу «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти» (2023).

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2010 р.), Грамотами  управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації (2006, 2009 рр.), нагрудним знаком «Відмінник освіти України» (2004 р.), Подякою Голови Сумської обласної державної адміністрації (2014 р.), нагрудним знаком «СОФІЯ РУСОВА» (2009 р.).
Сфера наукових інтересів: дошкільна освіта, розвиток педагогічної майстерності, використання інноваційних технологій у дошкільній освіті, медіаосвіта у закладі дошкільної освіти, методична культура фахівця дошкільної освіти, технології мовлення у дошкільній освіті, формування екологічної культури у дітей та дорослих.
Дисципліни, що викладає: теорія та методика дошкільної освіти.
 



Кода Світлана Василівна – старший викладач кафедри, керівник лабораторії STEM - GRUP.
 Сфера наукових інтересів: формування готовності вчителів фізики до управління професійним самовизначенням учнів у післядипломній освіті.
Дисципліни, що викладає: теорія і методика викладання фізики, астрономії, теорія і методика викладання математики.
 


Крот Галина Вікторівна - старший викладач кафедри.
Сфера наукових інтересів: новітні технології виготовлення та оздоблення виробів.
Дисципліни, що викладає: теорія та методика трудового навчання, креслення, предмету "Технології", теорія та методика професійно-технічної підготовки, теорія та методика трудового навчання.
 



  • Лавська Алла Михайлівна – старший викладач кафедри.
    Сфера наукових інтересів: особливості впровадження Державного стандарту в початкову освіту.
    Дисципліни, що викладає: теорія та методика початкового навчання.
     


  

Лобода Вікторія Володимирівна - викладачка кафедри.
У 1997 році закінчила з відзнакою Лебединське педагогічне училище ім. А.С. Макаренка за спеціальністю «Дошкільне виховання» з присвоєнням кваліфікації «Вихователь у дошкільних закладах».  У 2000 році закінчила з відзнакою Глухівський державний педагогічний інститут ім. С. М. Сергеєва-Ценського (тепер - Глухівський національний педагогічний університет мені Олександра Довженка) за спеціальністю «Дошкільне виховання та практична психологія» з присвоєнням кваліфікації «Вихователь дошкільного закладу і практичний психолог у закладах освіти».  У 2014 році закінчила з відзнакою магістратуру у Комунальному закладі Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти за спеціальністю «Педагогіка вищої школи» та здобула кваліфікацію «Викладач університетів та вищих навчальних закладів».  З 2002 по 2007 рік працювала на кафедрі психології Глухівського державного педагогічного університету.
У Сумському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти з 2011 року працює на посаді викладача кафедри інформаційно-комунікаційних технологій, з 2016 року на посаді викладача кафедри дошкільної та шкільної освіти, з 2018 р. - на посаді викладача кафедри теорії і методики змісту освіти.
Автор біля 30 наукових та навчально-методичних друкованих праць, з-поміж яких - навчально-методичні посібники, методичні рекомендації, словники, статті.
Нагороджена Грамотами управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації (2014 р., 2017 р.)
Сфера наукових інтересів: дошкільне виховання, медіаосвіта, сучасні освітні технології навчання, цифровізація освітнього процесу.
Дисципліни, що викладає: теорія та методика дошкільної освіти.


      
  Шкурдода Людмила Олександрівна – викладач, магістр за спеціальністю "Педагогіка і методика середньої освіти. Математика". Закінчила аспірантуру Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка за спеціальністю "Філософія науки" (2014р.).
Сфера наукових інтересів: логіка, критичне мислення, методологія науки, технології віртуальної реальності, перспективи розвитку інформаційно-мережевого суспільства. 
Дисципліни, що викладає: теорія та методика професійного навчання за професією "Кухар",  теорія та методика професійно-технічної підготовки, курс за вибором : "Технології формування успішної особистості в контексті громадянських цінностей".



Сєрих Тетяна Миколаївна - аспірантка Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.
Сфера наукових інтересів: професійна освіта, комунікативна, полікультурна компетентність педагога.
Дисципліни, що викладає: теорія та методика викладання мистецьких дисциплін, теорія та методика гурткової роботи, теорія та методика позашкільної освіти, теорія та методика бібліотечної справи.   




Дряпа Валентина Олександрівна - старший лаборант.





Контакти кафедри:
Тел.: (0542) 33-50-04,
e-mail: sumymppmo@ukr.net